چمن مصنوعی چیست؟ انواع چمن مصنوعی؟

چمن مصنوعی چیست؟ انواع چمن مصنوعی؟

چمن مصنوعی چیست؟ انواع چمن مصنوعی؟

چمن مصنوعی ; سبز بودن و به خصوصی زنده بودن از ویژگی های منحصربه فردی است که خدا به گیاهان داده است. درست است هیچ چیز ساخته دست بشر جای این دو عنصر مهم را نمی تواند بگیرد؛ اما اختراع و شبیه سازی چمن مصنوعی به جای مدل طبیعی یک لطفی است که انسان به خودش و طبیعت کرده است. چمنی که در ساخت آن سعی شده الیاف نرم مانند پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن به کار برود و سبزی منطبق با مدل طبیعی حتی با شاخه های زرد شده در آن به کار برود که در نگاه اول ذهن انسان را گول بزند و تصور واقعی بودن را به آن بدهد. در این مطلب دوستدار محیط زیستی از نظر صرفه‌جویی در مصرف آب و عدم فرسایش خاک و البته دشمن محیط زیستی بابت تولید محصولی پلاستیکی همراه ما باشید تا در مورد چمن مصنوعی ها هر آنچه اطلاعات وجود دارد برایتان بگوییم…

 

تاریخچه ای کوتاه از اولین استفاده و ورود چمنهای مصنوعی

تاریخچه سطوح چمن مصنوعی در دهه ۱۹۶۰ آغاز شد. زمانی که اولین فرش سبز در داخل استادیوم ورزشی چند منظوره و گنبدی در هیوستون، تگزاس نصب شد.

 • اولین چمن مصنوعی دارای الیاف مسطح کوتاه و بدون لایه های کاهگل بود.
 • اولین چمن مصنوعی از الیاف نایلون ساخته شد.

دلایلی که محبوبیت چمنها ابدی شد

از مهم ترین مزیت های چمن مصنوعی که آن را انتخاب اول در خیلی موارد کرده است:

 1. چمن مصنوعی نیازی به چمن زنی، پیرایش یا آبیاری ندارد.
 2. در برابر استفاده های سنگین مقاومت می کند.
 3. ایده آل برای زمین های ورزشی چند منظوره است.
 4. هنگام استفاده در داخل خانه به نور خورشید نیاز ندارد.
 5. در برایر اشعه ماوراء بنفش مقاوم است.

انواع چمن مصنوعی

تصور غالب اینگونه است که چمن مصنوعی برای ورزشگاه ها و محیط های ورزشی ساخته می شود اما می توان گفت از نظر کارایی این چمنها به دو مدل زیر تقسیم می شوند:

 1. ورزشی
 2. تزئینی و دکوراتیو

دسته بندی از نظر جنس:

 1. نایلون
 2. پلی اتلین(نرم ترین مدل)
 3. پلی‌پروپیلن

جنس چمن های مصنوعی در حال حاضر

 1. رایج ترین چمن مصنوعی امروزه با ترموپلاستیک پلی پروپیلن ترکیب شده با کاهگل پلی اتیلن تولید می شود. خصوصیات پلی پروپیلن یا PP ناهموار، غیرخورنده و مقاوم در برابر اکثر حلال های شیمیایی، بازها و پلیمرهای اسیدی است.
 2. پلی اتیلن یا PE پلیمری نرم انعطاف پذیرتر است که از آن به عنوان کاهگل برای تقلید از کاهگل چمن طبیعی و افزودن یک لایه بالشتک به مزارع مصنوعی استفاده می شد.

تیغه های چمن مصنوعی

تیغه های چمن مصنوعی انواع مختلفی دارند. هدف از ایجاد این تیغه برای کچل نشدن آن ها در وارد شدن فشار پا در زمان ترافیک است. الیاف مهندسی شده کمک کرده اند حالت ارتجاعی آن حفظ شود. مقاومت در برابر ترافیک را افزایش می دهد. دوام و ظاهر طبیعی را بهبود ببخشد و طول عمر چمن را افزایش دهد.

انواع تیغه های چمن مصنوعی

منظور از تیغه های چمن مصنوعی و انواع آن ها این است که سر الیاف را به شکل های مختلفی می سازند که به راحتی با چشم غیرمصلح قابل رویت نیست اما باعث افزایش عمر و کارایی آن می شود و در مدل های زیر است:

C-Shape Blade

Diamond Blade تیغه الماس

Double S Blade

Double W Blade

Hollow Blade توخالی

M Shape Blade

S-Shape Blade

Seven Stem Bladeهفت ساقه

Stemgrass Blade علف ساقه ای

U-Blade

V-Shape Blade

W-Shape Bladeتیغه w شکل

طیف رنگی چمن مصنوعی

طیف رنگی در ترکیبی از سبزه ‌های لیمویی یا مزرعه‌ای، زیتونی، سبز زمردی، بژ، سبز دو رنگ و سایه ‌های بیشتر سبز که بافت و انواع چمن طبیعی را تکرار می‌ کنند؛ تولید می شود. طراحی تیغه ها تنها به منظور افزایش زیبایی ظاهری و ادغام آن با طیف رنگی برای طبیعی جلوه کردن نیست. و همان طور که توضیح دادیم برای بالا بردن شکل، مقاومت الیاف یا توانایی آن در برگشت به عقب هنگام اعمال فشار هم می باشد.

امکان ذوب یا آب شدن چمن مصنوعی

وقتی پنجره ‌هایی نزدیک به محل اجرای چمن مصنوعی دارید؛ انرژی خورشیدی بزرگ‌نمایی و متمرکز می ‌شود و اگر نور متمرکز آن به اندازه کافی روی زمین چمن تابیده شود ممکن است به نقطه ذوب مواد مصنوعی برسد. بدون فیبر، پلی اتیلن یا نایلون، در زیر نور غلیظ خورشید نمی تواند ایمن باشد. پس در انتخاب جنس درست و باکیفیت آن باید دقت شود.

 • بهترین اثر خنک کنندگی در آزمایش الیاف، در تیغه های W شکل مشاهده شد که می توانند دمای چمن را تا ۱۵ درجه کاهش دهد.
 • سطح موج دار هر تیغه نور خورشید را پخش می کند و احتمال ظاهر پلاستیکی شیشه ای سفید غیر طبیعی را کاهش می دهد.

چمنهای مصنوعی و حرارت آن ها در در تابستان

چمن مصنوعی ممکن است به اندازه سنگفرش ها، شن و ماسه یا سنگ فرش های بتنی داغ نباشد، اما به خنکی چمن طبیعی هم نمی رسد. به گفته محققان دانشگاه نوادا، دمای چمن مصنوعی می تواند به ۱۶۹ درجه فارنهایت (۷۶ درجه) برسد. که به طور قابل توجهی استفاده تفریحی آن را در ماه های گرم تابستان محدود می کند. این حرارت می تواند در محل های خانگی مشکل ساز باشد؛ به خصوص اگر بچه یا حیوانات خانگی در محل اجرا این چمنها زندگی می کنند.

 • اگر قصد نصب چمن مصنوعی را دارید؛ باید با انتخاب الیاف مصنوعی و مواد پرکننده که به کاهش دمای سطح کمک می کنند، از گرم شدن بیش از حد جلوگیری کنید.

قیمت چمن مصنوعی و نکات مهم خرید آن

زمان خرید چمن مصنوعی، خریدارها به الیاف نایلون دقت و اغلب تصور می کنند که نایلون همیشه بهتر از پلی اتیلن است. اما باید در نظر گرفت مواد تولیدی چمن مصنوعی تنها یکی از عواملی است که باید آن را در نظر گرفت. فاکتورهای ساختمانی چمن مانند چگالی، نوع رشته، شکل الیاف، ضخامت، داشتن بافت پُر و درجه پلیمر به همان اندازه مهم هستند. همه این عناصر با هم تعیین می کنند که چمن مصنوعی چگونه کار می کند و قیمت آن چقدر است.

کلام پایانی

کیفیت الیاف چمن مصنوعی برای یک سطح با کیفیت ضروری است. ده ها جزئیات فنی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند. اما طراحی شکل بهینه الیاف چمن مصنوعی در ترکیب با فناوری پیشرفته اکستروژن، دوام، انعطاف پذیری و طول عمر طولانی چمن مصنوعی را تضمین می کند.

 

میلگرد بستر چه قیمتی بخریم خوبه؟ آیا به کار بردن آن محاسبات خاصی می خواهد؟
مصالح ساختمانی

میلگرد بستر چه قیمتی بخریم خوبه؟ آیا به کار بردن آن محاسبات خاصی می خواهد؟

میلگرد بستر چیست؟ مقطعی فولادی با ضخامت ۴ میلیمتر را میلگرد بستر می گویند. این نوع میلگرد به صورت آج دار ساخته و محل کاربردش
بیشتر بخوانید ←
دوره آموزشی جهاد تبیین در بنیاد مسکن استان البرز برگزار شد
بنیاد مسکن

دوره آموزشی جهاد تبیین در بنیاد مسکن استان البرز برگزار شد

صبح امروز یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۴۰۲ دوره آموزشی جهاد تبیین با حضور مهندس محمدی مدیرکل، معاونین، مدیران، کارکنان و اساتید این حوزه در محل سالن
بیشتر بخوانید ←
جولان چینی‌ها در این منطقه تهران ماجرا چیست؟
اخبار بازار مسکن

جولان چینی‌ها در این منطقه تهران ماجرا چیست؟

اقتصادنیوز: معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: طرف چینی درخواست کرده که سرمایه‌گذاری کند. در موضوع مسکن به دلیل تکنولوژی ساخت پیشرفته، فراهم بودن
بیشتر بخوانید ←
انعقاد تفاهم نامه همکاری فی مابین؛ بنیادمسکن انقلاب اسلامی استان مازندران و صندوق قرض الحسنه امداد ولایت استان
اخبار بازار مسکن

انعقاد تفاهم نامه همکاری فی مابین؛ بنیادمسکن انقلاب اسلامی استان مازندران و صندوق قرض الحسنه امداد ولایت استان

جلسه ای در راستای انعقاد تفاهم نامه همکاری فی مابین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و صندوق قرض الحسنه امداد ولایت استان وابسته به کمیته امدادحضرت
بیشتر بخوانید ←
نهضت ملی مسکن
اخبار بازار مسکن

هفت هزار واحد نهضت ملی مسکن توسط بنیاد مسکن قم در دست ساخت است

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قم گفت: چهار هزار واحد ویلایی حیاط‌دار به همراه سه هزار واحد آپارتمانی طرح نهضت ملی مسکن در این استان
بیشتر بخوانید ←

این نوشته را به اشتراک بزارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا